בשל המעורבות של גורמי סיכון רבים מהרגיל כאשר מדובר בבטיחות באש בבניין ישנם תקנות בטיחות הנדרשות עוד לפני תחילת הבנייה של בניין.

בישראל ישנה מגמת עלייה בבניית של בניינים לגובה רב ולכן תקנות הבטיחות חיוניות ועוד בתהליך הבנייה נדרש לקבל עליהם אישור בכדי להתחיל את הבנייה, תקנות אילו מפורסמות ומתעדכנות ע"י רשות הכבאות וההצלה.

מעטפת בטיחות אש בבניין גבוה 

מעטפת בטיחות אש בבניין גבוה כוללת בטיחות בשטחים הציבוריים של המבנה כמו חדרי מדרגות, לובי, מעליות וחניונים וכדומה, וכן בטיחות בשטחי המבנה הפרטיים כגון משרדים , דירות מגורים , ומחסנים.

בכל שטחי המבנה הציבוריים והפרטיים כאחד מותקנות מערכות בטיחות אש שונות על מנת לדאוג לביטחונם ושלומם של דיירי הבניין בכל שטחיו, חלק מהמערכות כוללות מערכות לגילואיי עשן ע"י חיישנים ומתזיי מים, חדרי מדרגות ממוגנים בעלי לחץ המונע חדירה של עשן למדרגות בעת תהליך הפינוי , מטפי כיבוי בכל קומה בדרך כלל של 6 קילו המכילים אבקה יבשה לכיבוי שריפה מידי  וברזי כיבוי לחיבור צינורות מים.

התפרצות שריפה 

שריפות בבנייניים הם ממצבי החירום השכיחים ביותר היכולות להיגרם ברשלנות אנושית כמו שכיחת סיר על הגז הפתוח, השארת מוצר חשמלי בשקע או ע"י גורמים שלא ניתנים לשליטה כגון קצרים חשמליים למיניהם, שריפה בעקבות מזג אויר חריג, רעידות אדמה וכדומה.

בטיחות באש בבניינים כוללת לא רק את מערכות הבטיחות עצמן אלא גם את סדר הפעילות הנדרש לתושבים בעת פינוי, מידע זה צריך להיות נגיש לדיירים ע"י שילוט ברחבי המבנה ותרגול מצב חירום ע"י גורם הביטחון בבניין בשגרה.

המשפיעים על עוצמת השריפה

סוגי חומרי בעירה שיכולים להימצא בבניין רב קומות – רוב החומרים הנמצאים סביבנו מוגדרים כבעירים וזמן ההתלקחות שלהם תלוי בטמפרטורה ובמבנה החומר, כך למשל, נוזלים דליקים כגון אלכוהול ודלק הפולטים אדים דליקים במיוחד בעת הצתה עם מקור אש, גם גזים נחשבים כדליקים ועלולים לגרום גם להתפוצצות סביבם ולכן מערכות בטיחות באש בבניין גבוה נותנות מענה גם לקומות החניונים היכן שפליטת עשן מכוניות ודליפות דלק יכולות להימצא וגם לדירות המגורים בקומות הגבוהות שם ניתן למצוא חומרי בערה שונים כגון רהיטי עץ, מתכות קלות כדון אלומניום, בדים וספרים הנדלקים ובוערים לזמן רב יותר.

גלילה לראש העמוד
× איך אפשר לעזור?
דילוג לתוכן