אינטגרציית מערכות חירום היא מיזוג ההפעלה של מערכות בטיחות אש על מנת שיעבדו בסדר הנכון בעת מצב חירום.

מערכות חירום לאינטגרציה כוללות את מערכות החשמל, שחרור עשן, גלאי עשן, מערכות האוטומטיות של הספרינקלרים, מערכת על לחץ, גנרטור, מערכות מיזוג אויר, דלתות אוטומטיות, מעליות ועוד מערכות רבות.

חשיבות רבה לאינטגרציית מערכות חירום בבניין, וזאת על מנת להבטיח שבשעת חירום יבוצע תיאום בין המערכות וסדר הפעלת מערכות אלו יכול למנוע נזקי רכוש ואף פגיעה בנפש.

כל מערכת בבניין כשלעצמה תפעל ביעילות רק כאשר ישנו תיאום אינטרגרציית מערכות חירום.

אינטגרציית מערכות חירום בבניין

דרישת תקני בטיחות האש של רשות הכבאות וההצלה בתקנות הבטיחות למבנים, היא בדיקה  שמטרתה לוודא שפעולת המערכות תצור נתיב מילוט מאובטח בעת שירפה שיאפשר מיגון מבקרי הבניין ואפשרות למזער נזקים ע”י הכבאים וכוחות ההצלה.

 

 

 

מהלך הבדיקה 

נדרש לבצע בדיקת אינטגרציה מערכות חירום פעם אחת בשנה בהתאם לרמת הסיכון שנקבעה מראש, ע”י הגורם המוסמך ולקבל על כך אישור חתום בכתב.

סוגי המבנים המחויבים בבדיקה שנתית זו הם מבנים מסחריים ותעשייתיים בינהם – בנייני משרדים, מוסדות ציבוריים ומוסדות חינוך, בנייני מלונאות, בנייני בתי חולים, דיורים מוגנים ומבנים רבי קומות המשמשים למגורים. 

 

מערכת חירום לאינטגרציה בבניינים הנדרשים לאישור

הסיבה העיקרית לביצוע הבדיקה לעיתים תכופות היא המספר הרב של בעלי מקצוע המעורבים במערכות אילו.

במהלך הבניה הראשונית של מבנים בד”כ מותקנות מערכות בטיחות שונות ע”י בעלי מקצוע רבים כאשר כל אחד לוקח אחריות על התקנה והפעלה של המערכת שלו בלבד,לכן למרות שכל מתקין מקבל אישור התקנה על פי הנדרש ישנה חובה לבצע בדיקת סנכרון בין המערכות כולן יחד. 

בנוסף, לא רק במהלך הבנייה עצמו מעורבים בעלי מקצוע במערכות אלא גם במשך כל חיי המבנה בבדיקות בלאי, תיקוני תקלות, החלפת חלקים שונים וכדומה.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן